Stiesdal HydroGen 6,5 MW: podwojenie mocy, niższy CAPEX i krótsza żywotność. Analiza instalacji European Energy w Danii

Oznaczenia dowodowe w tekście: [A] dane potwierdzone, [B] dane deklarowane przez producenta lub inwestora, [C] obliczenia redakcji, [D] założenia modelowe, [E] dane nieujawnione. Numery w nawiasach kwadratowych odsyłają do bibliografii na końcu.

Projekt Måde potwierdza, że technologia Stiesdal osiągnęła etap komercyjnej eksploatacji w konfiguracji 6,5 MW. Nie dowodzi jednak jeszcze jej długoterminowej trwałości ani konkurencyjności ekonomicznej w skali przemysłowej. O rzeczywistej wartości rozwiązania zdecydują zweryfikowana sprawność systemowa, dyspozycyjność, żywotność stosu i całkowity koszt produkcji wodoru — nie sama moc zainstalowana.

1. Najważniejsze ustalenia

Dnia 22 października 2026 r. Stiesdal Hydrogen poinformował, że jego elektrolizer HydroGen o mocy 6,5 MW pracuje komercyjnie w zakładzie European Energy w Måde koło Esbjerga i od 29 września dostarcza wodór odbiorcom przy obciążeniu do 6,5 MW [1][B]. Do 2 listopada oznacza to około pięciu tygodni pracy. To pierwszy publicznie opisany egzemplarz tej mocy w eksploatacji handlowej.

Najważniejsze wnioski:

  • Co jest wiarygodne. Moc 6,5 MW zainstalowana na platformie 3,1 MW, nowa wersja działa u klienta, dostarcza wodór w butlach rurowych (trailerach) do kilku odbiorców [1][16]. Zakład ma uzasadnienie regulacyjne: niemiecki popyt na RFNBO jest od 2026 r. ustawowy [18][19].
  • Co wynika z naszych obliczeń [C]. Przy mocy nominalnej 6,5 MW i wydajności 1270 Nm³/h zużycie energii całego bloku wynosi 5,12 kWh/Nm³ (56,9 kWh/kg), czyli sprawność 58,5% względem LHV i 69,2% względem HHV. Wersja 3,1 MW miała 4,85 kWh/Nm³ (61,7% LHV). Podwojenie mocy kosztowało więc około 3 pkt proc. sprawności.
  • Cena „500 €/kW” to cena dostawy urządzenia, nie zakładu. Wynosi 485–508 €/kW (3,15–3,30 mln € za system) i obejmuje transformator SN, ale nie obejmuje m.in. uzdatniania wody, montażu ani przyłącza [2][C]. W modelu LCOH ta różnica zakresu zmienia koszt wodoru o 0,5–1,3 €/kg.
  • Koszt wodoru zależy głównie od prądu. Każde 20 €/MWh to 1,14 €/kg [C]. Przy 40 €/MWh i wykorzystaniu 70% LCOH wynosi około 3,0 €/kg (tylko cena urządzenia) do 4,0 €/kg (pełny zakres turnkey) [C][D].
  • Czego nie wiemy [E]. Trwałości stosu przy podwojonej gęstości prądowej, dyspozycyjności, rzeczywistej produkcji, kosztu modernizacji i ceny sprzedaży wodoru. Producent daje 24 miesiące gwarancji, a deklarowana trwałość stosu spadła z 80 000 do 60 000 godzin [2][3].

2. Obiekt: Måde to zakład z kilkoma elektrolizerami, a nie jedna maszyna

Prace budowlane ruszyły w kwietniu 2023 r. [8]. Budowę ukończono w czerwcu 2024 r., a European Energy otworzył zakład 28 października 2024 r. jako swój pierwszy zakład zielonego wodoru [7][A]. Plan zakładał trzy elektrolizery o łącznej mocy 12 MW i produkcji 1500 t H₂ rocznie; pierwszy dostarczył Stiesdal [7][B]. Bilansowaniem i optymalizacją pracy zajmuje się Centrica [7]. Wodór trafia do Portu Esbjerg i do niewymienionego z nazwy koncernu gazów przemysłowych, a ciepło odpadowe odbiera lokalny zakład ciepłowniczy DIN Forsyning [7]; w 2023 r. inwestor szacował to ciepło na równowartość 200 gospodarstw domowych [8][B].

W czerwcu 2026 r. do zakładu dołączył elektrolizer PEM Plug Power o mocy 5 MW; Plug podaje certyfikację RFNBO w schemacie ISCC [9][B]. Obecnie zakład składa się więc z bloku Stiesdal 6,5 MW i bloku Plug 5 MW, razem około 11,5 MW. Dlatego zdanie z komunikatu, że „zakład może produkować do 1270 Nm³/h” [1], dotyczy wyłącznie bloku Stiesdal.

Energię dostarczają dwie turbiny Måde Wind Test Centre o łącznej mocy 16 MW [4][29]; jeden z duńskich tekstów mówi o trzech turbinach [30], więc ta liczba wymaga potwierdzenia. Duńska Energistyrelsen opisuje zakład jako „sprzężony z 16 MW wiatru oraz przyłączem sieciowym” i w październiku 2025 r. wykazywała w Måde 3 MW pracujących [10][A]. Zakład otrzymał też wsparcie z duńskiego przetargu PtX: 40 DKK/GJ dopłaty do ceny, 9 MW mocy elektrolizy, łącznie 43,99 mln DKK na dziesięć lat [11][A]. Przy kursie 7,46 DKK/EUR to około 5,9 mln €, a przy założeniu, że GJ liczone jest według LHV wodoru, około 0,64 €/kg [C][D]. To niewielka część kosztu, więc projekt jest w dużej mierze rynkowy.

Wniosek: nie znamy liczby jednostek Stiesdal w Måde ani tego, czy 6,5 MW powstało przez przebudowę jednego modułu 3,1 MW, czy kilku [E]. Stiesdal mówi o „piątej jednostce” w jesieni 2025 r. [4][5], a Energistyrelsen o 3 MW w październiku 2025 r. [10]. Tej rozbieżności publiczne dokumenty nie rozstrzygają.

3. Fact-check: co w materiałach wejściowych wymaga korekty lub zastrzeżenia

Teza z materiałówCo pokazują źródłaOcena
Måde produkuje wodór na platformie 3,1 MW „od 2023 r.”Budowa zakończona w czerwcu 2024 r., otwarcie 28.10.2024 [7]; Stiesdal sam podaje uruchomienie w Måde między czerwcem a październikiem 2024 [4]. Rok 2023 dotyczy platformy (pierwszy moduł komercyjny w Glansager [5])Korekta: Måde od 2024 r.
Zakład produkuje do 1270 Nm³/hDotyczy bloku Stiesdal [1][2]. W zakładzie jest też 5 MW PEM [9]. Premiera podawała 1275 Nm³/h netto [28]Zastrzeżenie o zakresie
Zakres pracy 15–100%Komunikat: 15–100% [1]; karta produktu: 15–105% [2]. Dla 3,1 MW: 25–110% [3]Rozbieżność producenta; cytujemy obie
Trwałość stosu 60 000 hKarta: 60 000 h lub 7 lat przy CF 100% [2]; dla 3,1 MW: 80 000 h lub 10 lat [3]. Gwarancja 24 miesiące w obu [2][3]Deklarowana trwałość spadła o 25%
CAPEX około 500 €/kW485–508 €/kW z ceny systemu [2][C]. Premiera mówiła „poniżej 500” [6]Zgodne tylko dla dolnego krańca
„Połowa średniej europejskiej 1000 €/kW wg EHO”To analiza Stiesdal „na podstawie danych EHO” [6]. EHO publikuje benchmark dla projektu 100 MW z kosztami gruntu, przyłączy, pozwoleń, EPC, transformatorów WN i uzdatniania wody [12]Zakresy nie są takie same; wartości nie odtworzyliśmy [E]
Modernizacja „same system, more than twice the capacity”Ujawniono tylko podwojoną gęstość prądową i dodatkową szafę konwertera [1][2]Zakres zmian [E]
Pierwsze doniesienia: trzy elektrolizery po 4 MWInwestor mówił o 12 MW łącznie [7]; Stiesdal sprzedaje moduły 3,1 MW [3]. Wcześniejszy serwis branżowy podawał 4 MW [32]Media pierwotne, nie dokument
„16 dni od dostawy do pierwszego wodoru”Deklaracja Stiesdal dla jednostki z jesieni 2025 r. [4][5][B], brak niezależnego potwierdzenia

Pozostałe elementy konspektu (nazwy projektów, instytucji i regulacji) zweryfikowaliśmy w źródłach i nie wymagały korekty.

4. Technologia: tyle, ile ujawniono

HydroGen to ciśnieniowy elektrolizer alkaliczny, składający się z czterech modułów montowanych na zewnątrz, bez hal procesowych [2]. Ciśnienie wodoru sięga 35 bar, czystość 99,5%, powierzchnia 22 m² na MW [2][B]. Zakres dostawy 6,5 MW obejmuje stos z regulacją temperatury, transformację SN, zasilacz z aktywnym prostownikiem IGBT, sterowanie z dedykowanym sterownikiem bezpieczeństwa, moduł pomocniczy z pompami i wymiennikiem oraz zbiornik ciśnieniowy z separacją gazu i wody [2]. Dostawcą zasilaczy i sterowania jest KK Wind Solutions [24].

Producent tłumaczy wzrost mocy jednym zabiegiem: podwojeniem gęstości prądowej na własnej konstrukcji elektrod i stosu, przetestowanym na krótkich stosach w laboratorium [2][B]. Nie ujawnia geometrii stosu, liczby ogniw, napięcia ogniwa ani powierzchni aktywnej [E], więc rekonstrukcja konstrukcji z otwartych źródeł jest niemożliwa.

Parametr (deklarowany [B])3,1 MW [3]6,5 MW [2]Zmiana [C]
Produkcja H₂639 Nm³/h1270 Nm³/h×1,99
Moc wejściowa AC3,1 MW6,5 MW×2,10
SEC systemu (deklarowany)4,7–5,0 kWh/Nm³4,8–5,1 kWh/Nm³+0,1
SEC z mocy i produkcji [C]4,85 kWh/Nm³5,12 kWh/Nm³+5,5%
Sprawność LHV / HHV [C]61,7% / 73,0%58,5% / 69,2%−3,2 / −3,8 pkt proc.
Zakres obciążenia25–110%15–105%szerszy w dół
Szybkość zwiększania / zmniejszania mocy1%/s / 100%/s2%/s / 50%/szmiana
Trwałość stosu80 000 h / 10 lat60 000 h / 7 lat−25%
Cena systemu2,10–2,25 mln €3,15–3,30 mln €—
Cena za kW [C]677–726 €/kW485–508 €/kW−27…−33%
Cena za zdolność produkcyjną [C]3286–3521 €/(Nm³/h)2480–2598 €/(Nm³/h)−25…−26%

Trzy obserwacje. Po pierwsze, wodoru przybyło mniej niż mocy (×1,99 wobec ×2,10), czyli na MW wychodzi 5,2% mniej Nm³/h. Po drugie, najuczciwszą miarą oszczędności jest cena za jednostkę zdolności produkcyjnej: spadła o około jedną czwartą, a nie o połowę, i to mimo że cena 6,5 MW obejmuje transformator SN, którego w zakresie 3,1 MW nie ma. Po trzecie, krótsza trwałość stosu w godzinach nie musi oznaczać gorszego wyniku: 60 000 h × 114,1 kg/h to około 6850 t wodoru w życiu stosu wobec około 4590 t dla 3,1 MW (+49%) [C]. Warunek: koszt wymiany stosu nie rośnie proporcjonalnie, a producent nie ujawnia ceny stosu [E].

Obliczona wartość 5,12 kWh/Nm³ leży minimalnie powyżej górnej granicy deklarowanego zakresu 4,8–5,1 [2][C]. Producent nie podaje, dla jakiego obciążenia i wieku stosu obowiązują skrajne wartości [E]. Przy modelu LCOH używamy 5,12 kWh/Nm³ jako ostrożnej wartości nominalnej.

5. Bilans produkcji i uzgodnienie z danymi inwestora

Przeliczenia [C]: 1 Nm³ H₂ = 0,08988 kg; LHV = 2,995 kWh/Nm³; HHV = 3,543 kWh/Nm³. Przy 1270 Nm³/h blok Stiesdal wytwarza 114,1 kg/h, czyli 2,74 t na dobę, a przy pracy ciągłej 1000 t rocznie.

Wykorzystanie mocy (CF)Równoważne godziny pracy przy pełnym obciążeniu (EFLH)Energia pobranaProdukcja H₂
30%2628 h17,1 GWh300 t
50%4380 h28,5 GWh500 t
70%6132 h39,9 GWh700 t
85%7446 h48,4 GWh850 t
95%8322 h54,1 GWh950 t

Założenie [D]: stały SEC 5,12 kWh/Nm³ w całym zakresie; CF obejmuje dyspozycyjność. Rzeczywisty SEC przy obciążeniu częściowym nie jest publicznie znany [E].

Stos o trwałości 60 000 h wystarcza na 6,8 roku przy CF 100%, 9,8 roku przy CF 70% i 13,7 roku przy CF 50% [C].

Test spójności z planem inwestora. European Energy planował 1500 t/rok z 12 MW [7]. Przy zużyciu około 57 kWh/kg oznacza to wykorzystanie około 81% (dla 11,5 MW około 85%) [C][D]. Dwie turbiny o łącznej mocy 16 MW przy typowym współczynniku wykorzystania 30–40% dają średnio 4,8–6,4 MW [D], czyli mniej niż moc elektrolizerów. Wysokie wykorzystanie wymaga więc poboru z sieci, a to kieruje uwagę na zasady RFNBO i ceny rynkowe. Plug podaje dla „zakładu” około 550 t/rok [9]; z komunikatu nie wynika, czy chodzi o blok 5 MW, czy cały zakład [E]. Dla bloku 5 MW odpowiadałoby to wykorzystaniu około 70% [C][D].

6. Elastyczność, RFNBO i rynek zbytu

Stiesdal i European Energy wiążą ekonomikę z pracą w godzinach niskich cen: „wyższa moc pozwala wyprodukować więcej, gdy prąd jest tani” [1]. W Danii średnia cena day-ahead wyniosła w 2025 r. 80,1 €/MWh, a godzin z ceną ujemną było 342 (około 3,9% roku) [25]. Ceny ujemne występują więc rzadko, a tania energia nie jest darmowa; to ogranicza zysk z „łapania” najtańszych godzin (patrz rozdział 7).

Popyt. Niemiecka ustawa o drugim rozwinięciu kwoty redukcji emisji GHG (Bundestag, kwiecień 2026 r.) wdraża RED III i wprowadza podkwotę RFNBO w transporcie: 0,1% w 2026 r., 5% w 2035 r. i 10% w 2040 r. [18][19]. Kara za niewypełnienie wynosi około 14 €/kg wodoru, najwięcej w UE [19]. To realny sygnał popytu dla producentów dostarczających wodór do Niemiec.

Zasady certyfikacji. Rozporządzenie delegowane 2023/1184 wymaga dodatkowości, korelacji geograficznej oraz czasowej: miesięcznej do końca 2029 r. i godzinowej od 1 stycznia 2030 r. [20]. Komisja zapowiedziała 22 kwietnia 2026 r. ukierunkowaną rewizję [31]; we wrześniu 2026 r. branża wciąż apelowała o jej zakończenie [22], a unijna dyrekcja energii zapowiadała ją na jesień [21]. Nie znaleźliśmy potwierdzenia, że nowe przepisy zostały przyjęte do 2 listopada 2026 r.

Stiesdal nie podaje, w jaki sposób wodór z jego bloku jest certyfikowany ani jaki ma status RFNBO [E]; Plug ma certyfikat ISCC dla swojego bloku [9]. Dla modelu biznesowego to luka kluczowa, bo premia za RFNBO może przewyższać koszt samej elektrolizy.

7. Ekonomika: CAPEX, LCOH i próg opłacalności

7.1. Zakres ceny

Cena 3,15–3,30 mln € za 6,5 MW obejmuje elektrolizer z transformatorem SN i sterowaniem [2]. Nie obejmuje uzdatniania wody, fundamentów, montażu, przyłącza, pozwoleń ani zarządzania budową [2][E]. Duńska Energistyrelsen podaje, że stosy stanowią około 20% CAPEX instalacji alkalicznej 100 MW w 2025 r., a infrastruktura, sterowanie i EPC około jednej trzeciej [27]. Sam Stiesdal wraz z KK Wind Solutions ogłosił w 2025 r. koncepcję zakładu o mocy około 12,4 MW (4 × 3,1 MW), dla którego celem jest CAPEX poniżej 1000 €/kW [24], czyli dwukrotnie więcej niż cena samego urządzenia. Dla porównania Nel szacuje pełny turnkey nowej platformy ciśnieniowej poniżej 1450 USD/kW przy 25 MW i wskazuje, że typowe projekty kosztują około 3000 USD/kW [13].

7.2. Model LCOH [C][D]

Założenia: stopa dyskontowa 8%, 15 lat, OPEX 3% CAPEX rocznie (serwis, części, wymiana stosu), woda 0,02 €/kg, SEC 5,12 kWh/Nm³ (56,9 kWh/kg), stała cena energii. Bez dopłat, taryf sieciowych, kosztu transportu butlami i przychodu z ciepła. Trzy warianty zakresu CAPEX: A = 500 €/kW (cena urządzenia), B = 900 €/kW (instalacja po montażu i infrastrukturze, założenie redakcji), C = 1250 €/kW (pełny turnkey, rząd wielkości z [13]). Wartości B i C to założenia, nie dane Stiesdal [D].

Wariant A, LCOH w €/kg:

CF \ cena energii20 €/MWh406080100
30%2,753,895,036,177,30
50%2,113,254,395,536,67
70%1,842,984,125,266,40
85%1,722,864,005,146,28
95%1,662,803,945,086,22

Wariant B, LCOH w €/kg:

CF \ cena energii20 €/MWh406080100
30%4,025,166,307,448,58
50%2,884,025,156,297,43
70%2,393,524,665,806,94
85%2,173,314,455,596,72
95%2,063,204,345,486,62

Wariant C daje przy 40 €/MWh od 6,27 €/kg (CF 30%) do 3,55 €/kg (CF 95%), a przy 60 €/MWh i CF 70% około 5,14 €/kg [C][D].

Co z tego wynika:

  • Prąd dominuje. Przy 40 €/MWh sam prąd to 2,28 €/kg, czyli 57–76% LCOH w wariantach A–C przy CF 50–70%. Przejście z ceny urządzenia na koszt instalacji (A → B) dodaje 0,5 €/kg przy CF 70% i 1,3 €/kg przy CF 30% [C].
  • Teza o „elastyczności” działa w wariancie A, a słabnie w B. Elektrolizer z CAPEX 500 €/kW pracujący 30% czasu osiąga ten sam LCOH co pracujący 95% czasu przy 40 €/MWh, jeśli kupuje prąd po średnio około 21 €/MWh. Przy CAPEX 900 €/kW potrzeba około 6 €/MWh [C][D]. Niski CAPEX realnie zwiększa pole manewru, ale nie zwalnia z potrzeby bardzo taniej energii.
  • Odniesienie zewnętrzne. Kalkulator EHO daje dla instalacji alkalicznej na PV w Hiszpanii (październik 2025) 6,00 €/kg, w tym 3,50 €/kg na CAPEX [26]. Nasze wyniki są niższe, bo zakładamy dużo niższy CAPEX i wyższe wykorzystanie mocy.
  • Próg opłacalności zależy od ceny sprzedaży wodoru, której European Energy nie ujawnia [E]. Zgodnie z modelem projekt pokrywa koszty kapitałowe przy sprzedaży powyżej około 3,0–4,0 €/kg dla CF 70% i 40 €/MWh, bez uwzględnienia transportu.

7.3. Ryzyko kontrahenta i ciągłość wsparcia technologicznego

Stiesdal poinformował w maju 2026 r., że spodziewa się straty przed opodatkowaniem 100–120 mln DKK w 2026 r., a opóźnione wdrożenie RED III wstrzymało zamówienia [23]. To dane grupy, nie tylko jednostki wodorowej, ale przy gwarancji 24-miesięcznej i trwałości stosu bez historii eksploatacji dla inwestora liczy się też stabilność serwisanta.

8. Porównanie konkurencyjne (z zastrzeżeniami)

ParametrStiesdal 6,5 MW [2]Nel, nowa ciśnieniowa alkaliczna [13][14]Sunfire HyLink Alkaline [17]
Jednostka6,5 MWblok 25 MWmoduł 50 MW (DC)
Ciśnieniedo 35 barstos 15 bar, dostawa 30 bar30 bar(g)
Zużycie energii4,8–5,1 kWh/Nm³ = 53,4–56,7 kWh/kg (AC, system)51–53 kWh/kg (system)46,5–52,3 kWh/kg (AC)
Zakres obciążenia15–105%brak w naszych źródłach20–100%
Szybkość zmiany mocy2%/s w górębrak4%/s
Trwałość60 000 h lub 7 latbrak10 lat (mechaniczna)
Cena / CAPEX485–508 €/kW, zakres: urządzenie z transformatorem SNponiżej 1450 USD/kW, turnkey (szacunek)brak liczby

Chiny: według szacunków gasworld koszt systemów wynosi 600–1000 USD/kW [15]; gasworld ocenia, że Stiesdal jest cenowo „na poziomie producentów chińskich” [16]. Wniosek: porównanie cen katalogowych bez wyrównania zakresu dostawy jest mylące, a definicje zużycia energii (granice systemu, początek lub koniec życia stosu) nie są w źródłach wyrównane [E]. Nel w tym samym czasie wycofał z oferty technologię atmosferyczną i raportował spadek przychodów o 31% [15], co potwierdza presję cenową i popytową na europejskich dostawców.

9. Skalowalność do 50–100 MW

Stiesdal deklaruje skalowanie „do 50, 100 MW lub więcej bez przeprojektowania instalacji pomocniczych” [1][B]. W naszych źródłach nie ma referencji powyżej 6,5 MW w jednym obiekcie; strona producenta wymienia wyłącznie projekt „31 MW w przygotowaniu” bez szczegółów [2][E], a branża wspomina o współpracy z Uniperem przy zakładach 20–50 MW [24]. Pozostają więc pytania o transformatory, chłodzenie, wodę i odbiór wodoru w skali 100 MW. Zgodnie z danymi Energistyrelsen koszt stosu to tylko około 20% CAPEX takiego zakładu [27], więc przewaga w cenie stosu przekłada się na całość projektu w ograniczonym stopniu. Skalowalność jest deklaracją [B], nie wynikiem.

10. Niezależna ocena redakcji

ObszarStatus dowodowy
Praca 6,5 MW u klienta od 29.09.2026[A] potwierdzone przez dwie firmy [1][16]
Moc 6,5 MW i wydajność 1270 Nm³/h[B] deklaracja; spójna z zasadą zachowania energii [C]
SEC 4,8–5,1 kWh/Nm³[B]; nasza wartość nominalna 5,12 [C]
Cena systemu 3,15–3,30 mln €[B], opublikowana na stronie producenta [2]
CAPEX zakładu[E] nie ujawniono
Trwałość stosu 60 000 h, „zero degradation”[B]; brak danych eksploatacyjnych [E]
Dyspozycyjność, MTBF, rzeczywista produkcja[E]
Elastyczność (2%/s, 15–105%)[B]; brak danych o godzinach pracy i kosztach energii
Odzysk ciepła (DIN Forsyning)[A] istnienie, [E] wielkość i wartość
LCOH[C][D] wyniki modelu
Skalowalność 50–100 MW[B] deklaracja, brak referencji

Mocne strony: prostota konstrukcji i montaż na zewnątrz [2]; cena urządzenia na 485–508 €/kW z transformatorem; szybka droga od premiery (18 maja) do pracy handlowej (29 września) [1][6]; publicznie podana cena systemu, co jest rzadkie.

Ograniczenia i ryzyka techniczne: Porównanie nominalnych parametrów obu platform wskazuje na spadek obliczonej sprawności o około 3,2 pkt proc. LHV. Nie można jednak jednoznacznie przypisać tej różnicy zwiększeniu gęstości prądowej bez charakterystyk elektrochemicznych obu stosów i pomiarów wykonanych przy porównywalnych warunkach pracy [C][3]; brak danych o degradacji; pozostałe publiczne dane pochodzą od producenta lub inwestora, a jedyny niezależny element to dane Energistyrelsen o mocy w pracy [10].

Ryzyka ekonomiczne: koszty poza zakresem dostawy; zależność od cen energii i od ceny sprzedaży, której nie znamy; niepewność regulacyjna wokół rozporządzenia 2023/1184 [21][22]; kondycja finansowa dostawcy [23].

Warunki powodzenia: dane z 12 miesięcy pracy (CF, dyspozycyjność, SEC w funkcji obciążenia i wieku stosu); cena wymiany stosu; potwierdzenie statusu RFNBO; referencja większa niż jedna jednostka.

11. Wnioski: odpowiedzi na pięć pytań badawczych

  1. Czy technologia ma przewagę konstrukcyjną? Nie da się tego ocenić: konstrukcja stosu jest niejawna, a przewaga kosztowa wynika głównie z pracy przy większej gęstości prądowej, co obciąża sprawność [C][E].
  2. Czy 3,1 → 6,5 MW to powtarzalny model skalowania? Częściowo. Fakt zwiększenia mocy bez nowych hal jest dowiedziony [A], ale w jednym obiekcie i bez ujawnienia kosztu przebudowy [E].
  3. Czy efektywność jest konkurencyjna? Raczej nie wyróżnia się: 53,4–56,7 kWh/kg wobec 51–53 kWh/kg (Nel, system) i 46,5–52,3 kWh/kg (Sunfire), przy różnych definicjach [B][13][17].
  4. Czy niski CAPEX daje niski LCOH? Obniża go o 0,5–1,3 €/kg względem pełnego zakresu, ale to prąd decyduje o większości kosztu [C][D].
  5. Czy da się to wdrożyć przemysłowo w skali 50–100 MW? To niesprawdzone: brak referencji, a producent traci pieniądze [B][23].

Teza redakcji: Måde potwierdza, że tani, prosty elektrolizer alkaliczny można uruchomić i sprzedać wodór odbiorcom przy kilku tygodniach od premiery. Nie dowodzi jeszcze trwałości po podwojeniu gęstości prądowej ani konkurencyjności całego zakładu. Do tego potrzeba danych eksploatacyjnych, których firmy dotąd nie ujawniły.

13. Metoda i odtwarzalność obliczeń

  • LHV H₂ = 2,995 kWh/Nm³; HHV = 3,543 kWh/Nm³; gęstość 0,08988 kg/Nm³ (11,126 Nm³/kg).
  • SEC = moc nominalna / wydajność; sprawność = LHV (lub HHV) / SEC.
  • LCOH = [CAPEX × CRF + energia + OPEX + woda] / produkcja, CRF = r(1+r)ⁿ / ((1+r)ⁿ − 1), r = 8%, n = 15.
  • Energia = 6,5 MW × 8760 h × CF × cena; produkcja = 6,5 MW / 56,9 kWh/kg × 8760 h × CF.
  • Kurs 7,46 DKK/EUR; dopłata 40 DKK/GJ przeliczona przy LHV 120 MJ/kg.
  • Wszystkie ceny są ceny hurtowe, bez opłat sieciowych i podatków; model nie uwzględnia transportu butlami ani przychodu z ciepła, dopłat i opłat za RFNBO.

15. Bibliografia

Źródła pierwszego rzędu: [1]–[5], [7]–[11], [13], [17]. Źródła drugiego rzędu: [12], [14]–[16], [18]–[27], [31]. Źródła pomocnicze (media, posty): [6], [24], [28]–[30], [32]. Dostęp do wszystkich adresów: 2 listopada 2026 r.

[1] Stiesdal Hydrogen (2026) Stiesdal Hydrogen’s first 6.5 MW electrolyser in commercial operation at European Energy’s Power-to-X plant in Denmark, komunikat prasowy, 22 października. Dostępne: https://stiesdalhydrogen.com/about/news/stiesdal-hydrogens-first-6-5-mw-electrolyser-in-commercial-operation-at-european-energys-power-to-x-plant-in-denmark/

[2] Stiesdal Hydrogen (2026) 6.5 MW HydroGen Electrolyser, strona produktu. Dostępne: https://stiesdalhydrogen.com/6-5-mw-hydrogen-electrolyser/

[3] Stiesdal Hydrogen (2026) 3.1 MW HydroGen Electrolyser, strona produktu. Dostępne: https://stiesdalhydrogen.com/3-1-mw-hydrogen-electrolyser/

[4] Stiesdal Hydrogen (2026) Måde, strona projektu. Dostępne: https://stiesdalhydrogen.com/projects/made/

[5] Stiesdal Hydrogen (2026) The development timeline of Stiesdal Hydrogen. Dostępne: https://stiesdalhydrogen.com/about/development-timeline/

[6] Hydrogen Central (2026) Stiesdal Hydrogen launches 6,5 MW electrolyser and brings system CAPEX below €500/kW, 18 maja. Dostępne: https://hydrogen-central.com/stiesdal-hydrogen-launches-65-mw-electrolyser-and-brings-system-capex-below-e500-kw/

[7] European Energy (2024) European Energy inaugurates its first green hydrogen facility, komunikat prasowy, 28 października. Dostępne: https://europeanenergy.com/2024/10/28/european-energy-inaugurates-its-first-green-hydrogen-facility/

[8] European Energy (2023) European Energy is breaking ground in Green Hydrogen, 12 maja. Dostępne: https://europeanenergy.com/2023/05/12/european-energy-is-breaking-ground-in-green-hydrogen/

[9] Plug Power (2026) Plug Power Completes Commissioning of 5 MW Electrolyzer System at European Energy’s Måde PtX Facility in Denmark, komunikat prasowy, 24 czerwca. Dostępne: https://www.globenewswire.com/news-release/2026/06/24/3316721/9619/en/Plug-Power-Completes-Commissioning-of-5-MW-Electrolyzer-System-at-European-Energy-s-M%C3%A5de-PtX-Facility-in-Denmark.html

[10] Energistyrelsen (2025) 2024 afrapportering til aftalekredsen bag PtX-aftalen, 10 listopada. Dostępne: https://ens.dk/media/7581/download

[11] Energistyrelsen (2023) Winners of the first Danish PtX tender oraz tabela wyników z kwotami wsparcia. Dostępne: https://ens.dk/en/node/4447 oraz https://ens.dk/media/1823/download

[12] European Hydrogen Observatory / Clean Hydrogen Partnership (2026) Electrolyser cost (rok referencyjny 2025). Dostępne: https://observatory.clean-hydrogen.europa.eu/hydrogen-landscape/production-trade-and-cost/electrolyser-cost

[13] Nel ASA (2026) Nel ASA: Launches next-generation pressurized alkaline platform, redefining simplicity and cost efficiency in renewable hydrogen production, 6 maja. Dostępne: https://www.prnewswire.co.uk/news-releases/nel-asa-launches-next-generation-pressurized-alkaline-platform-redefining-simplicity-and-cost-efficiency-in-renewable-hydrogen-production-302764228.html

[14] Nel ASA (2026) The Way Ahead – Stage Presentations, maj. Dostępne: https://nelhydrogen.com/wp-content/uploads/2026/05/The-Way-Ahead-Stage-Presentations.pdf

[15] gasworld (2026) Nel launches new pressurised alkaline system with sub-$1,500/kW capex. Dostępne: https://www.gasworld.com/story/nel-launches-new-pressurised-alkaline-system-with-sub-1500-kw-capex/2248866.article/

[16] gasworld (2026) Stiesdal completes 6.5MW alkaline system in Denmark. Dostępne: https://www.gasworld.com/story/stiesdal-complete-6-5mw-alkaline-system-in-denmark/2262562.article/

[17] Sunfire (2026) HyLink Alkaline 23 – Fact Sheet. Dostępne: https://backend.sunfire.de/wp-content/uploads/2026/04/EN\_HyLink-Alkaline-23\_Fact-Sheet\_Sunfire.pdf

[18] Gleiss Lutz (2026) Bundestag tightens greenhouse gas reduction trajectory. Dostępne: https://www.gleisslutz.com/en/know-how/bundestag-tightens-greenhouse-gas-reduction-trajectory

[19] Hydrogen Council (2026) Why RED III implementation matters. Dostępne: https://hydrogencouncil.com/en/why-red-iii-implementation-matters/

[20] Stibbe (2026) Renewable hydrogen in the EU: a framework under pressure. Dostępne: https://www.stibbe.com/publications-and-insights/renewable-hydrogen-in-the-eu-a-framework-under-pressure

[21] Argus Media (2026) EU plans for RFNBO definition review slip to autumn. Dostępne: https://www.argusmedia.com/de/news-and-insights/latest-market-news/2852317-eu-plans-for-rfnbo-definition-review-slip-to-autumn

[22] BDEW i in. (2026) Joint Letter: Urgent need to advance and conclude the targeted review of Delegated Regulation (EU) 2023/1184, Berlin, 21 września. Dostępne: https://www.bdew.de/media/documents/E20260921\_Letter\_Hydrogen\_Alliance\_DA\_RFNBO\_1.pdf

[23] DK Medier / Danish Offshore Industry (2026) Store investeringer presser Stiesdals bundlinje, 12 maja (treść częściowo za paywallem). Dostępne: https://www.doi.dk/en/ptx/artikel/store-investeringer-presser-stiesdals-bundlinje

[24] Hydrogen Fuel News (2025) Green Hydrogen Plant Concept Partnership Targets CAPEX below €1,000/kW, 10 października. Dostępne: https://www.hydrogenfuelnews.com/green-hydrogen-plant-concept-partnership-targets-capex-below-e1000-kw/8573411

[25] Electricity Maps (2026) Electricity Grid Review 2025: Denmark. Dostępne: https://www.electricitymaps.com/grid-in-review-2025/denmark

[26] ACER (2025) Typical breakdown of the levelised cost of electrolytic hydrogen of an alkaline electrolyser for four different production pathways – October 2025, baza CHEST (dane European Hydrogen Observatory). Dostępne: https://aegis.acer.europa.eu/chest/dataitems/964/view

[27] Energistyrelsen (2025) notatka o strukturze CAPEX instalacji alkalicznej 100 MW (tytuł dokumentu nie był widoczny w pobranym fragmencie). Dostępne: https://ens.dk/media/4254/download

[28] Lakhotiya, H. (2026) post na LinkedIn przytaczający specyfikację z premiery 6,5 MW (1275 Nm³/h netto). Dostępne: https://dk.linkedin.com/in/harish-lakhotiya

[29] Balkan Green Energy News (2024) doniesienie o otwarciu zakładu w Måde. Dostępne: https://balkangreenenergynews.com/?p=75449

[30] Green Power Denmark (2024) European Energy åbner første grønne brintanlæg, przedruk w materiale Lectio. Dostępne: https://www.lectio.dk/lectio/141//lc/80282596216/res/80282596217/PtX%20M%C3%A5de%202024.docx

[31] Hydronews (2026) AccelerateEU: Commission confirms immediate revision of RFNBO hydrogen production criteria, 23 kwietnia. Dostępne: https://www.hydronews.it/en/accelerateeu-nella-versione-ufficiale-la-commissione-conferma-limmediata-revisione-dei-criteri-per-la-produzione-di-idrogeno-rfnbo/?amp=1

[32] Hydronews (2024) European Energy inaugurates its first green hydrogen plant in Måde, Denmark. Dostępne: https://www.hydronews.it/en/european-energy-inaugurates-its-first-green-hydrogen-plant-in-made-in-denmark/?amp=1